Jak ubrać się na rower
17 września 2012

mala fotka

Ubranie na rowerze nie może krępować ruchów, zaczepiać o rower (zwłaszcza o jego części ruchome) ani ograniczać widoczności. To podstawowy i jedyny w zasadzie wymóg. Szczegóły wynikają z rodzaju używanego roweru i sposobu jego wykorzystywania. Na rowerze sportowym (górskim, szosowym, trekingowym) a także poziomym raczej trudno jest jeździć w zwykłym ubraniu wyjściowym.

Podstawowy problem to spodnie. Ich nogawki mogą łatwo się pobrudzić a co gorsza - wkręcić się w łańcuch, uniemożliwając pedałowanie (a w przypadku roweru z hamulcem nożnym, popularną „kontrą” - także hamowanie!). Dlatego na tych typach rowerów należy albo nosić spodnie rowerowe (obcisłe, z lycry) albo prawą nogawkę spodni (od strony łańcucha) zabezpieczać w taki sposób, aby nad kostką była zwinięta ciasno wokół ciała. Na rynku dostępne są zarówno opaski odblaskowe samozaciskające się, jak opaski na rzepy oraz metalowe klipsy.

Na rowerze miejskim, w szczególności z całkowicie osłoniętym łańcuchem jazda jest możliwa w każdym ubraniu, włącznie z szerokimi spodniami czy długim płaszczem (który znakomicie chroni przed chłodem, śniegiem czy deszczem uda rowerzysty). W zimniejsze dni należy przede wszystkim chronić dłonie, ubierając ciepłe rękawiczki, szyję szalikiem a na opady wskazana jest czapka z daszkiem, który zasłoni oczy lub okulary przed zacinającymi deszczem czy śniegiem. Więcej na ten temat w rozdziałach jak jeździć na rowerze w deszczu i jak jeździć na rowerze w zimie.

Wybierając ubiór na rower powinniśmy się przynajmniej częściowo kierować jego kolorem. Oczywiście, trudno wymagać, aby ktoś, kto na rowerze jeździ codziennie, zarówno do pracy, jak na zakupy czy do kina i teatru specjalnie kupował płaszcz czy kurtkę w bezpiecznym, „żarówiastym” kolorze. Należy o tym jednak pamiętać przynajmniej wybierając odzież przeciwdeszczową. Przydatne mogą być zółte odblaskowe opaski – założona na lewe ramię pozwala w widoczny sposób sygnalizować zamiar skrętu w lewo, założona na prawą nogawkę chroni spodnie przed wkręceniem się w łańcuch i zwraca uwagę kierujących że oświetlany pojazd to rower.

 • Czy mogę jeździć na rowerze w garniturze? Tak. Należy jednak zwrócić uwagę na nogawki spodni – mogą się brudzić, albo zniszczyć jeśli wkręcą się w niezabezpieczony łańcuch (patrz też – jaki rower). Oczywiście, rower powinien mieć błotniki!
   
 • Czy mogę jeździć na rowerze w płaszczu? Na większości rowerów - tak. Płaszcz nie krępuje ruchów a chroni przed deszczem, wiatrem i chłodem uda rowerzysty. Oczywiście, próba jazdy w płaszczu na rowerze poziomym jest skazana na niepowodzenie, a na rowerach sportowych może być trudna i skutkować pobrudzeniem płaszcza. Sugerujemy rowery miejskie i te o geometrii zbliżonej do rowerów miejskich (patrz – jaki rower).
   
 • Czy mogę jeździć na rowerze w wąskiej spódnicy? Tak, są specjalne siodełka dla kobiet jeżdżących w wąskich spódnicach – nawet tych długich. Mają kształt zupełnie inny od znanego, przypominają poprzecznie umieszczony w miejscu siodełka wałek (lub stołek barowy, zobacz na przykład tutaj). Trudno dostępne w Polsce, umożliwiają jazdę na rowerze w wąskiej spódnicy o dowolnej długości, pod warunkiem jednoczenego stosowania obudowy napędu (jeśli długość spódnicy sięga za stopy – nie gwarantujemy że porada się sprawdzi).
   
 • Czy mogę jeździć na rowerze w szpilkach? Tak, prawidłowa pozycja na rowerze zakłada oparcie stopy na pedale w jej najszerszym miejscu. Nie należy pedałować piętą czy tylną częścią śródstopia. Zatem nie ma znaczenia, czy kobieta jeździ w butach sportowych, czy właśnie w szpilkach. Natomiast trzeba sprawdzić, czy umiemy zatrzymywać się i stawać w takim obuwiu. Należy też pamiętać, że nie wolno zapierać się obcasem o pedał. Problem może jedynie stanowić obuwie na tzw. koturnach, które zmieniają odległość śródstopia od pedału. Koturny wymagają dostosowania wysokości siodełka aby utrzymać właściwą pozycję nogi podczas pedałowania, problematyczne może być też zsiadanie, zwłaszcza w sytuacji awaryjnej a nawet sam silniejszy nacisk na pedały.
   
 • Czy należy jeździć w kamizelce odblaskowej? Nie ma takiego obowiązku. Kamizelka wbrew pozorom nie zawsze jest dobrze widoczna (np. jeśli rowerzysta jedzie mocno pochylony do przodu, odblaski świecą „w niebo” i są ukryte przed reflektorami pojazdów z tyłu i z naprzeciwka), może utrudniać identyfikację uczestnika ruchu (czy to pieszy czy rowerzysta – w konsekwencji utrudnić przewidywanie jego zachowanie na drodze) i kierunek jego poruszania się (duże rozmiary kątowe odblasków w połączeniu z dużą jasnością odbijanego światła białego mogą uczynić niewidocznym wymagane prawem oświetlenie pozycyjne roweru). Oświetlona kamizelka może powodować, że sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku przez wyciągnięcie w bok ręki będzie zupełnie niewidoczne dla kierujących samochodami. Alternatywą do kamizelek mogą być odblaskowe pasy czy uprzęże („koalicyjki”) zakładane przez rowerzystę. Odblaskowa kamizelka nie pozwala korzystać z peleryn przeciwdeszczowych, nakładanych na ubranie lub jest pod nimi niewidoczna.
   
 • Czy powinienem jeździć w kasku? Nie ma takiego obowiązku. Nie ma też badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność kasku rowerowego i jego realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa rowerzysty. Kask chroni tylko około 1/3 głowy i jest testowany na uderzenia, które praktycznie nie występują w zdarzeniach drogowych. Ze względu na kształt i otwory wentylacyjne, może zwiększać ryzyko tzw. urazów rotacyjnych (w tym np. zerwania kręgów szyjnych kręgosłupa). Aby eliminować ryzyko takich urazów, kaski motocyklowe są gładkie, śliskie i chroną całą głowę motocyklisty. W przypadku kasków rowerowych jest to niemożliwe choćby ze względu na konieczność zapewnienia wentylacji. Jeśli używasz kasku, to musi on być dokładnie dopasowany do czaski i mocno zapięty – nie może ruszać się na głowie. Zgodnie z instrukcjami producentów, po każdym zdarzeniu w którym ochronił głowę, powinien być wymieniany na nowy.

Więcej praktycznych informacji:

co w poradniku:
 1. Porady rowerowe
 2. Jak jeździć rowerem
 3. Savoir vivre na drodze
 4. Jaki rower
 5. Jak ubrać się na rower
 6. Jak jeździć w deszczu
 7. Rowerem w zimie
 8. Jak chronić się przed kradzieżą roweru
 9. Rower jak członek rodziny, czyli jak żyć i mieszkać razem
 10. Porady prawne
lista pozostałych artykułów w dziale poradnik > dla rowerzystów : > rodz. 1
 1. Porady rowerowe
 2. Jak jeździć rowerem
 3. Savoir vivre na drodze
 4. Jaki rower
 5. Jak ubrać się na rower
 6. Jak jeździć w deszczu
 7. Rowerem w zimie
 8. Jak chronić się przed kradzieżą roweru
 9. Rower jak członek rodziny, czyli jak żyć i mieszkać razem
 10. Porady prawne
login
logos